Aktualności
Szkoła
Info dla uczniów
Wydarzenia
Konkursy Ogólnopolski Konkurs CEA Kursy Przesłuchania CEA Koncerty „Miodowa Jesień” Elsner Coro Seminarium dla chórmistrzów Współpraca z Bard College (USA) Współpraca z R. Schumann Hochschule Düsseldorf (Niemcy) Koncerty dla uczniów Szkoły Specjalnej nr 109 Koncert w ramach 40. Marschner Festival Hinterzarten Dzień Edukacji Muzycznej 2017
Galeria Info dla nauczycieli Kontakt Linki Archiwum Jubileusz 70

 

Jubileusz 70-lecia
Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie

 

 

W dniu 1 kwietnia 2016 roku, o godz. 19.00, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego odbył się koncert z okazji Jubileuszu 70-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie.
W programie znalazły się następujące utwory: Uwertura „Cervus Elaphus”  Sławomira Czarneckiego, Sinfonia Substantiae Jakuba Montewki (uczeń klasy dyplomowej Szkoły) oraz Bajka Stanisława Moniuszki. Gościem specjalnym Koncertu Jubileuszowego był wybitny skrzypek, absolwent Szkoły Mariusz Patyra. Wraz z Orkiestrą Symfoniczną PSM II st. pod dyrekcją Piotra Staniszewskiego wykonał I Koncert skrzypcowy D-dur op. 6  Niccolo Paganiniego.

 

Prezentem dla słuchaczy koncertu była projekcja filmu pt. Miodowa. Film ten powstał specjalnie z okazji naszego Jubileuszu. Kadry z  codziennego życia szkoły,  wzruszające wywiady z absolwentami Szkoły, ich bezcenne wspomnienia i opowieść o perspektywach na przyszłość  zostały ciepło przyjęte przez gości wieczoru.

 

W koncercie zabrzmiały dwa wyjątkowe utwory współczesnych twórców ściśle związanych z naszą Szkołą – Profesora Sławomira Czarneckiego oraz jego ucznia Jakuba Montewki.

 

Uwertura Cervus Elaphus (kompozytor – Sławomir Czarnecki) została skomponowana w 2014 roku na zamówienie Filharmonii Lubelskiej z okazji 540 rocznicy utworzenia Województwa Lubelskiego. Wstęp oparty jest na motywach lubelskiego Hejnału z połowy XV wieku, rozbudowany na grupę instrumentów dętych blaszanych. Dalej pojawia się motyw starego, XII-wiecznego Hymnu Ortus de Polonia. Charakter lubelski kompozycji  podkreślają liczne nawiązania do ludowych melodii regionu, Kompozycja, po wstępie, posiada jeszcze 3 epizody: allegretto, lento oraz risoluto-allegro marcato.

 

„Substantia” to po łacinie istnienie, obecność, to, co istnieje. „Sinfonia Substantiae” (kompozytor – Jakub Montewka) jest więc symfonią istnienia, symfonią obecności. Jest wyrazem dążenia do określenia własnej tożsamości w zmieniającym się wciąż świecie, w którym spotykamy nie tylko prawdę i piękno, ale również - jakże często - kłamstwo i brzydotę. Można powiedzieć, że „Sinfonia Substantiae” jest muzycznym zapisem dojrzewania: odkrywania, kim jestem, kim być powinienem, a kim, wbrew różnym przesłankom, nie jestem - jako człowiek i jako artysta. „Sinfonia Substantiae” jest właściwie bardziej poematem symfonicznym niż symfonią. Dzieli się wewnętrznie na pięć części:
• powolne przebudzenie, w którym muzyka stopniowo nabiera kształtów
• ekspozycję głównych tematów, wahających się między brutalnością i tkliwą delikatnością
• błyskotliwą, pełną gracji i kolorów część taneczną (nie bez akcentów ironii), której szalony wir zakłóca,
  a w końcu przerywa złowrogi temat puzonów
• część refleksyjną, ciepłą, inspirowaną ciszą i przyrodą, odwzorowującą odsunięcie się na chwilę w samotność,
   by przemyśleć intensywne przeżycia poprzednich części, zweryfikować swoje spostrzeżenia, zachowania
   i uczucia z wyższymi wartościami
• dramatyczny finał „De profundis clamavi”, w którym szlachetna linia skrzypiec jest stopniowo łamana przez
   powracający złowieszczy temat główny. W końcu dochodzi do muzycznego skoku w przepaść wobec sytuacji
   bez wyjścia, do dezintegracji i „agonii” materiału motywicznego utworu, która jednak kończy się świetlistym
   akordem smyczków („spojrzeniem poza horyzont”).

 

Jakub Montewka utwór ten zadedykował Profesorowi Sławomirowi Czarneckiemu, w dowód wdzięczności za pięcioletni okres nauki kompozycji w Jego klasie.

 

W sobotę, 2 kwietnia 2016 r. miały miejsce jubileuszowe uroczystości w siedzibie Szkoły – wręczenie nagród i odznaczeń pedagogom Szkoły, koncert kameralny w wykonaniu uczniów oraz spotkanie towarzyskie absolwentów, nauczycieli i uczniów.

 

Program koncertu.pdf

 

 

zobacz zdjęcia z koncertu...

 

zobacz zdjęcia z uroczystości...

 

 

kup plyte

 

 

jubileusz70

Grudzień 2017
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Absolwenci
IMAGE

skrzypek, solista, członek Lutosławski Quartet i Zehetmair Quartet, pedagog

“...Liceum Brzewskiego to ważne
dla mnie miejsce...”

IMAGE

Pianista  koncertujący w najlepszych salach świata:  Carnegie Hall w Nowym Yorku,  Festspielehaus w Salzburgu, Berliner Philharmoniker,  Concertgebouw w Amsterdamie,  i wiele innych;  prowadzi klasy mistrzowskie na świecie; propagator muzyki polskiej; Prezes stowarzyszenia pianistów –pedagogów EPTA Poland  oraz  Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im Paderewskiego w Warszawie.

Jestem jednym z nielicznych, którzy ukończyli obie szkoły – „mała i dużą Miodową”. Jako uczeń spędziłem tu kilkanaście lat mojego życia i wspominam ten czas z sentymentem… To był mój drugi dom. Wspaniali nauczyciele, wspaniała atmosfera, wspaniałe koleżanki… i koledzy. Pamiętam pączki od Bliklego, które wszystkim uczniom fundował Artur Rubinstein,  ilekroć był w Warszawie. Tu przeżyłem moje pierwsze koncerty i wyjazdy zagraniczne. Być jako 10 –latek  w Paryżu na koncertach  to przeżycie którego się nie zapomina…  Tu po raz pierwszy koncertowałem pod dyrekcja Maestro Maksymiuka – prowadził on wtedy orkiestrę szkolną. Artystyczna atmosfera współpracy była zawsze najważniejszym elementem,  który do dziś wspominają wszyscy absolwenci na całym  świecie. Taka jest Miodowa i taką zostanie... 

IMAGE

altowiolista słynnego kwartetu smyczkowego Belcea, dyrygent, profesor londyńskiej Guildhall School of Music and Drama w Londynie

„Z wielką nostalgią wspominam moje lata w szkole na ulicy Miodowej. W wieku kilkunastu lat w młodym muzyku rodzą sie i krystalizują marzenia i plany związane z jego muzyczną przyszłością. Dzięki wspaniałym pedagogom i utalentowanym koleżankom i kolegom (z którymi przyjaźnie kwitną po dziś dzień...) moja szkoła była wspaniałym miejscem dla podsycania tych muzycznych pragnień... Z wielką radością wracam do mojej starej szkoły na spotkania z młodzieżą. "Miodowa" jest oazą muzycznego optymizmu i idealizmu. Daje wspaniały start młodym utalentowanym muzykom...”

IMAGE

pianista, pedagog

“...w naszej szkole panuje fantastyczna atmosfera sprzyjająca rozwojowi najlepszych...”

IMAGE

Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Narodowej,
Pedagog UMFC

"Zastanawiam się jak przez lata nauki gry na skrzypcach, której towarzyszyło wiele konkursów i występów, oraz jednoczesnym intensywnym życiu towarzyskim ze szkolnymi koleżankami i kolegami udało mi się czegoś nauczyć w innych dziedzinach (przedmiotach ogólnokształcących). Było to możliwe chyba tylko na Miodowej!"

IMAGE

Reżyser dźwięku, współwłaściciel wydawnictwa płytowego DUX (ponad 110 nagród zagranicznych, 47 Fryderyków)

Miodowa” … to mój czas „ wielkiej rzeźby”, tu nauczyłam się wszystkiego: walczyć z tremą egzaminacyjną i pić herbatę bez cukru (był na kartki), odpisywać na liściki miłosne (tak, tak, nie było wtedy SMSów) i podejmować odważne decyzje: nie będę przeciętną pianistką, spróbuję zostać reżyserem dźwięku ( a to dopiero!). Ale naprawdę „Miodowa” stała się „moja” po dyplomach obu moich synów: Aleksandra i Michała( „Tradition, tradition”). Kocham to miejsce!

 

IMAGE

kompozytor, dyrygent, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie

..."Miodowa" przyniosła mi mnóstwo
inspiracji na całe życie, a także wielkie
przyjaźnie, które trwają do dziś...”

IMAGE

dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia. Prowadzi "Poranek Dwójki”. Autor "Archiwalni” - czyli radiowego wehikułu czasu. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Laureat Grand Prix i Nagród za opracowanie muzyczne słuchowisk na festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie. Absolwent „Miodowej” w klasie kontrabasu prof. Kazimierza Jendrysiaka. Uczył się też kompozycji w klasie prof. Sławomira Czarneckiego i dyrygentury w klasie prof. Katarzyny Sokołowskiej.
 
„Miodowa” to jedna z najlepszych rzeczy jakie spotkały mnie w życiu. To szkoła, z której nie chciałem wychodzić. Muzyki zacząłem się uczyć kiedy miałem 16 lat i pochłonęła mnie bez reszty. Nie poznałbym tego świata, gdyby nie genialni, mądrzy ludzie (dyrektorzy, nauczyciele, koledzy), których spotkałem na „Miodowej”. Cudowny, magiczny świat tworzony przez wspaniałych ludzi.

IMAGE

Tomasz Raff - bas, solista Opery Wrocławskiej

Miodowa to był wybór z przypadku, absolutny początek drogi artystycznej.
Spędziłem tu setki godzin, głównie na samotnych zmaganiach z odkrywanym w sobie instrumentem, ale pod wyrozumiałym, ciepłym i inspirującym okiem prof.A.K.Drabika - mojego pierwszego pedagoga, znającego mój głos "od podszewki". Poznałem każdy centymetr kwadratowy tutejszych ćwiczeniówek, smak pierwszych porażek i sukcesów. Powstałe tutaj plany i marzenia staram się teraz skutecznie realizować. "Miodowa" jest i pozostanie moim pierwszym artystycznym domem, do którego wracam i będę wracał, choćby tylko myślami. Tu wszystko się zaczęło.

Fundacja

Przy ZPSM nr 1 działa Fundacja im.

J. Elsnera, która prowadzi Instytut Muzyczny, ... więcej

Aktualności

Plan pracy ZPSM Nr 1 na rok 2017/2018

 

 czytaj więcej...

nagl zerowka

zaprasza na zajęcia umuzykalniające dzieci w wieku 3-6 lat.

więcej...