Aktualności
Szkoła
Info dla uczniów
Wydarzenia
Konkursy Ogólnopolski Konkurs CEA Kursy Przesłuchania CEA Koncerty „Miodowa Jesień” Elsner Coro Seminarium dla chórmistrzów Współpraca z Bard College (USA) Współpraca z R. Schumann Hochschule Düsseldorf (Niemcy) Koncerty dla uczniów Szkoły Specjalnej nr 109 Koncert w ramach 40. Marschner Festival Hinterzarten Dzień Edukacji Muzycznej 2017
Galeria Info dla nauczycieli Kontakt Linki Archiwum Jubileusz 70

XX UCZNIOWSKIE FORUM MUZYCZNE
i XVII OGÓLNOPOLSKI KONKURS KOMPOZYTORSKI UFM.pdf

 

 

FAQ, czyli UFM W SZCZĘŚLIWIE 13 PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH


1. Uczniowskie Forum Muzyczne – co to takiego?

To unikatowe i absolutnie wyjątkowe zjawisko. To festiwal twórczości uczniowskiej odbywający się

od 17 lat w naszej Szkole z inicjatywy samych uczniów. W swojej istocie spełnia wszystkie kryteria projektu edukacyjnego (a więc nauki przez działanie), jednak, kiedy powstawał, nikt jeszcze nie mówił głośno

o tej dzisiaj bardzo popularnej i cennej metodzie edukacyjnej.
 

2. Dlaczego uczniowskie?

UFM jest uczniowskie, gdyż od początku do końca tworzone jest przez uczniów. To uczniowie układają program Festiwalu, na który składają się uczniowskie projekty twórcze (muzyka, plastyka, teatr, poezja, choreografia, film i inne). Uczniowie są także organizatorami imprezy i wykonawcami. Nauczyciele w tym projekcie pełnią jedynie rolę doradczą, wspomagającą. Są dobrymi duchami opiekuńczymi.

3. Dlaczego forum?

Forum to tak jak w starożytności miejsce spotkań i skrzyżowanie różnych dróg. To tu twórczość uczniowska spotyka się z publicznością. To tu krzyżują swe ścieżki młodzi twórcy, odtwórcy i organizatorzy. Dzięki UFM mogą porównywać swoje osiągnięcia, wymieniać myśli i w ten sposób się rozwijać. W końcu – na Forum nie ma cenzury. Tu wypowiedzieć się i zaprezentować ma szansę każdy – niezależnie od wieku, ocen szkolnych, wcześniejszych doświadczeń, czy też uprawianego rodzaju sztuki. Jedynym cenzorem jest młody artysta decydujący, czy chce pokazać światu to, co robi, czy też nie.

4. Dlaczego muzyczne?

I tu jest „haczyk”. Forum jest muzyczne – ale nie od słowa muzyka, ale od greckiego słowa muza. Przypomnijmy, muzy opiekowały się różnymi dziedzinami sztuki. I tak też na UFM prezentowane są twórcze projekty uczniowskie obejmujące bardzo różne sfery działań. Do tej pory były to – autorska muzyka poważna i rozrywkowa, przedstawienia teatralne, etiudy filmowe, obrazy, rzeźby, rysunki, fotografie, grafiki komputerowe, instalacje, układy choreograficzne, ale również uczniowskie wykłady-referaty, w których młodzi prelegenci prezentowali publiczności frapujące ich zjawiska, manifesty filozoficzne, poezję, kuchnię artystyczną, czy też dziennikarstwo muzyczne.

Dodajmy, Forum się rozwija – co będzie w programie tym razem, zależy tylko od Ciebie, przyszły Forumisto.

5. Kim są Forumiści?

Forumiści to osoby zaangażowane w tworzenie UFM. To grupa uczniów działająca pod czułym, ale nienachalnym okiem pedagogów. Jako że Forum istnieje już od prawie 20 lat, z grupą bezpośrednio organizujących Festiwal uczniów sympatyzują jej dawni członkowie – starsi koledzy i absolwenci naszej Szkoły. Tak więc Forumiści to przyjacielskie grono pozytywnie i kreatywnie nastawionych do świata młodych ludzi w różnym wieku, których łączy jedna wspólna idea – TWÓRCZOŚĆ.

6. Jak zostać Forumistą?

Wystarczy chcieć. Jeśli już chcesz, przyjdź na spotkanie organizacyjne. O jego terminie dowiesz się

z ogłoszeń w Szkole. Możesz też zgłosić się do opiekujących się UFM pedagogów – Pani Magdaleny Radziejowskiej lub Pana Sławomira Czarneckiego.

7. Jestem uczniem pierwszej klasy, tworzę dla siebie i nigdy nikt mnie tego nie uczył. Czy mogę zaprezentować swoją twórczość na UFM, czy też jest to impreza skierowana do bardziej doświadczonych osób?

Nie od dziś wiadomo, iż młody wiek i brak doświadczenia to przypadłości, z których szybko się wyrasta.

Tak więc UFM, jako SZKOŁA ŻYCIA MUZYCZNEGO, to impreza właśnie dla Ciebie! Każdy kiedyś był tu debiutantem. Nie ma czego się obawiać! Jedyne, co ryzykujesz, to to, że poczujesz satysfakcję i to Ci się spodoba – połkniesz bakcyla i na stałe zasilisz grono Forumistów.

8. Jaki zasięg i formułę ma UFM? Słyszałam coś o Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim UFM.

Uczniowskie Forum Muzyczne jako FESTIWAL i Ogólnopolski KONKURS Kompozytorski UFM to DWIE RÓŻNE IMPREZY, chociaż powiązane ze sobą. Festiwal ma zasięg raczej szkolny (choć zdarzali się

i zaproszeni goście) i nikt nikogo tu nie porównuje i nie ocenia. Natomiast Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski UFM to impreza odbywająca się przy Festiwalu. W jego ramach prezentowane są utwory nadesłane z całej Polski, a więc specjalnie do tego zgłoszone. I one oceniane są przez fachowe jury.

Jest to sposób na rozszerzenie zasięgu naszego Festiwalu. Dzięki temu możemy zaprezentować utwory uczniowskie, o których pewnie nikt w naszej Szkole by nie usłyszał, a w pełni na to zasługują.

Jako że festiwal ma ograniczony czas trwania i nie sposób wykonać wszystkiego, co jest zgłoszone, musimy dokonać selekcji. Stąd też idea konkursu. Warto dodać, iż dzięki wyjątkowemu jury, w którym zasiadają wybitni fachowcy a zarazem osoby niezwykle życzliwe młodym twórcom, udało nam się wypromować wielu uczniów, którzy później stali się wybitnymi kompozytorami. Więcej informacji o konkursie znajduje się tu:

XV Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Festiwalu UFM

9. Nie komponuję muzyki, nie maluję, nie piszę, ale zawsze fascynowała mnie współpraca z twórczymi osobami. Czy jest jakaś szansa, żebym na UFM przeżył coś wyjątkowego?

Oczywiście! UFM to nie tylko autorzy – a więc młodzi kompozytorzy, malarze, rzeźbiarze, pisarze etc.

To też zastęp ludzi, którzy umożliwiają tym pierwszym zaistnienie na scenie. To oczywiście wykonawcy, instrumentaliści, wokaliści, konferansjerzy, dyrygenci, inspicjenci, reżyserzy, organizatorzy, kierownicy, pomocnicy, młodzi dziennikarze muzyczni, młodzi specjaliści od promocji itd. To DUSZA TEGO FESTIWALU. Jeśli więc widzisz się w tym gronie, zapraszamy!

10. Co może dać mi UFM?

UFM nie da Ci worka pieniędzy, nie zapewni sławy, popularności i uwielbienia od milionów, ale... może dać Ci (oprócz ogromnej SATYSFAKCJI i NOWYCH FASCYNUJĄCYCH ZNAJOMOŚCI) wędkę, którą złowisz smakowite kąski. Dlaczego? Otóż dlatego, że UFM daje Ci to, co najcenniejszego może dać szkoła – PRAKTYCZNE DOŚWIADCZENIE W ŻYCIU ARTYSTYCZNYM – i do tego doświadczenie udokumentowane

i zwieńczone namacalnym rezultatem. To procentuje. Opuszczając mury szkoły, wchodzisz w dorosłe życie

z czymś, czego może pozazdrościć Ci niejeden student. Znasz życie muzyczne „od podszewki”. To duża pomoc w budowaniu dalszej kariery, o czym najlepiej świadczą losy dawnych Forumistów.

11. Jakie są dalsze losy dawnych Forumistów?

Dawni forumiści to dziś chociaż wciąż młodzi to jednak już dorośli, pewni siebie ludzie odnoszący sukcesy w wybranej przez siebie działalności. Forum wzmogło w nich kreatywność oraz nauczyło skutecznego działania. Powołajmy się tutaj choć na kilka, subiektywnie wybranych z dość sporego grona dawnych Forumistów, sylwetek:
•   dr Miłosz Bembinow – niegdyś inicjator powstania UFM, dziś uznany kompozytor oraz nauczyciel

    akademicki
•   Marek Bracha – na UFM nie tylko występował, ale i powołał do życia kuchnię artystyczną; dziś ceniony 

    pianista oraz pedagog
•   Michał Górczyński – na UFM dał się poznać jako wybitny klarnecista a także autor „Manifestu

    energistycznego”, dzisiaj ceniony multiinstrumentalista, twórca i wykonawca muzyki współczesnej
•   Anna Karpowicz – były redaktor naczelny „Utforum”, w dorosłym życiu kontynuuje ideę UFM tworząc Lokal

    Użytkowy „Na poważnie” – jedyną w Warszawie klubową scenę muzyki klasycznej i współczesnej
•   Renata Kossakowska-Lichtor oraz Agata i Mateusz Fandri – niegdyś współorganizatorzy UFM, dzisiaj

    pedagodzy naszej Szkoły i sympatycy Festiwalu
•   dr Bartosz Kowalski-Banasewicz – niegdyś twórca i wykonawca forumijny, dziś laureat wielu

    międzynarodowych konkursów kompozytorskich oraz nauczyciel akademicki
•   Andrzej Kwieciński – niegdyś współorganizator UFM, dzisiaj twórca muzyki awangardowej
•   dr Michał Niżyński – niegdyś niepisany kierownik Forum, dziś dyrygent i pedagog
•   Małgorzata Skrzypek ps. „Maess” – na Forum prezentowała swoje prace plastyczne, dziś wystawy jej

    rysunku można podziwiać w różnych krajach Europy i Ameryki Południowej

12. Czy „Utforum” i „Forum” to to samo?

Nie. „Forum” to potoczna nazwa UFM, czyli niezwykłego festiwalu, jakim jest Uczniowskie Forum Muzyczne. „Utforum” to GAZETA a zarazem równie niecodzienna jak „Forum” inicjatywa. Na początku

był to składany i redagowany przez młodzież dziennik festiwalowy, w którym każdy, kto tylko chciał, mógł zamieścić swój artykuł – recenzję z festiwalu lub tekst na dowolny temat. W ten sposób uczniowie mieli szanse poznać w praktyce tajniki pracy dziennikarskiej. Z czasem „Utforum” przekształciło się w gazetę uczniowską wydawaną przez cały rok, a w momencie swojej największej świetności kolportowane było

i czytane nie tylko na Miodowej, ale też w szkołach na Krasińskiego i Bednarskiej. Może warto wskrzesić

ten projekt? Chętni dziennikarze i redaktorzy, nie dajcie się prosić!

13. Gdzie uzyskać więcej informacji na temat UFM?

Najlepiej zgłosić się do dobrych duchów opiekuńczych UFM – prof. Magdaleny Radziejowskiej

lub prof. Sławomira Czarneckiego.

Grudzień 2017
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Absolwenci
IMAGE

skrzypek, solista, członek Lutosławski Quartet i Zehetmair Quartet, pedagog

“...Liceum Brzewskiego to ważne
dla mnie miejsce...”

IMAGE

Pianista  koncertujący w najlepszych salach świata:  Carnegie Hall w Nowym Yorku,  Festspielehaus w Salzburgu, Berliner Philharmoniker,  Concertgebouw w Amsterdamie,  i wiele innych;  prowadzi klasy mistrzowskie na świecie; propagator muzyki polskiej; Prezes stowarzyszenia pianistów –pedagogów EPTA Poland  oraz  Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Polskiej im Paderewskiego w Warszawie.

Jestem jednym z nielicznych, którzy ukończyli obie szkoły – „mała i dużą Miodową”. Jako uczeń spędziłem tu kilkanaście lat mojego życia i wspominam ten czas z sentymentem… To był mój drugi dom. Wspaniali nauczyciele, wspaniała atmosfera, wspaniałe koleżanki… i koledzy. Pamiętam pączki od Bliklego, które wszystkim uczniom fundował Artur Rubinstein,  ilekroć był w Warszawie. Tu przeżyłem moje pierwsze koncerty i wyjazdy zagraniczne. Być jako 10 –latek  w Paryżu na koncertach  to przeżycie którego się nie zapomina…  Tu po raz pierwszy koncertowałem pod dyrekcja Maestro Maksymiuka – prowadził on wtedy orkiestrę szkolną. Artystyczna atmosfera współpracy była zawsze najważniejszym elementem,  który do dziś wspominają wszyscy absolwenci na całym  świecie. Taka jest Miodowa i taką zostanie... 

IMAGE

altowiolista słynnego kwartetu smyczkowego Belcea, dyrygent, profesor londyńskiej Guildhall School of Music and Drama w Londynie

„Z wielką nostalgią wspominam moje lata w szkole na ulicy Miodowej. W wieku kilkunastu lat w młodym muzyku rodzą sie i krystalizują marzenia i plany związane z jego muzyczną przyszłością. Dzięki wspaniałym pedagogom i utalentowanym koleżankom i kolegom (z którymi przyjaźnie kwitną po dziś dzień...) moja szkoła była wspaniałym miejscem dla podsycania tych muzycznych pragnień... Z wielką radością wracam do mojej starej szkoły na spotkania z młodzieżą. "Miodowa" jest oazą muzycznego optymizmu i idealizmu. Daje wspaniały start młodym utalentowanym muzykom...”

IMAGE

pianista, pedagog

“...w naszej szkole panuje fantastyczna atmosfera sprzyjająca rozwojowi najlepszych...”

IMAGE

Koncertmistrz Orkiestry Filharmonii Narodowej,
Pedagog UMFC

"Zastanawiam się jak przez lata nauki gry na skrzypcach, której towarzyszyło wiele konkursów i występów, oraz jednoczesnym intensywnym życiu towarzyskim ze szkolnymi koleżankami i kolegami udało mi się czegoś nauczyć w innych dziedzinach (przedmiotach ogólnokształcących). Było to możliwe chyba tylko na Miodowej!"

IMAGE

Reżyser dźwięku, współwłaściciel wydawnictwa płytowego DUX (ponad 110 nagród zagranicznych, 47 Fryderyków)

Miodowa” … to mój czas „ wielkiej rzeźby”, tu nauczyłam się wszystkiego: walczyć z tremą egzaminacyjną i pić herbatę bez cukru (był na kartki), odpisywać na liściki miłosne (tak, tak, nie było wtedy SMSów) i podejmować odważne decyzje: nie będę przeciętną pianistką, spróbuję zostać reżyserem dźwięku ( a to dopiero!). Ale naprawdę „Miodowa” stała się „moja” po dyplomach obu moich synów: Aleksandra i Michała( „Tradition, tradition”). Kocham to miejsce!

 

IMAGE

kompozytor, dyrygent, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie

..."Miodowa" przyniosła mi mnóstwo
inspiracji na całe życie, a także wielkie
przyjaźnie, które trwają do dziś...”

IMAGE

dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia. Prowadzi "Poranek Dwójki”. Autor "Archiwalni” - czyli radiowego wehikułu czasu. Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Laureat Grand Prix i Nagród za opracowanie muzyczne słuchowisk na festiwalu „Dwa teatry” w Sopocie. Absolwent „Miodowej” w klasie kontrabasu prof. Kazimierza Jendrysiaka. Uczył się też kompozycji w klasie prof. Sławomira Czarneckiego i dyrygentury w klasie prof. Katarzyny Sokołowskiej.
 
„Miodowa” to jedna z najlepszych rzeczy jakie spotkały mnie w życiu. To szkoła, z której nie chciałem wychodzić. Muzyki zacząłem się uczyć kiedy miałem 16 lat i pochłonęła mnie bez reszty. Nie poznałbym tego świata, gdyby nie genialni, mądrzy ludzie (dyrektorzy, nauczyciele, koledzy), których spotkałem na „Miodowej”. Cudowny, magiczny świat tworzony przez wspaniałych ludzi.

IMAGE

Tomasz Raff - bas, solista Opery Wrocławskiej

Miodowa to był wybór z przypadku, absolutny początek drogi artystycznej.
Spędziłem tu setki godzin, głównie na samotnych zmaganiach z odkrywanym w sobie instrumentem, ale pod wyrozumiałym, ciepłym i inspirującym okiem prof.A.K.Drabika - mojego pierwszego pedagoga, znającego mój głos "od podszewki". Poznałem każdy centymetr kwadratowy tutejszych ćwiczeniówek, smak pierwszych porażek i sukcesów. Powstałe tutaj plany i marzenia staram się teraz skutecznie realizować. "Miodowa" jest i pozostanie moim pierwszym artystycznym domem, do którego wracam i będę wracał, choćby tylko myślami. Tu wszystko się zaczęło.

Fundacja

Przy ZPSM nr 1 działa Fundacja im.

J. Elsnera, która prowadzi Instytut Muzyczny, ... więcej

Aktualności

Plan pracy ZPSM Nr 1 na rok 2017/2018

 

 czytaj więcej...

nagl zerowka

zaprasza na zajęcia umuzykalniające dzieci w wieku 3-6 lat.

więcej...